W ostatnim czasie, wraz ze wzrastającą zapadalnością na choroby metaboliczne, zmianą sposobu żywienia i szeroką dostępnością wciąż nowych produktów spożywczych, pojawia się coraz większa ilość diet odchudzających. Szeroko pojęte choroby cywilizacyjne obejmują znaczny odsetek populacji i wiele jednostek chorobowych, takich jak otyłość i związana z nią insulinooporność oraz cukrzyca t. 2, stłuszczeniowa choroba wątroby, zespół metaboliczny, choroby układu sercowo-krążeniowego, zaburzenia hormonalne (w tym zespół policystycznych jajników), choroby autoimmunologiczne np. Hashimoto i wiele innych.

W odpowiedzi na zmiany żywieniowe pojawiają się liczne zalecenia dietetyczne oparte na mniej lub bardziej racjonalnych przesłankach, natomiast wydaje się, że odpowiedzią na pogłębiające się problemy metaboliczne mogą być medyczne protokoły dietetyczne VLCKD (Very Low Calorie Ketogenic Diets – bardzo niskokaloryczna dieta ketogeniczna). W ostatnich latach zyskały one wiodącą rolę w leczeniu pacjentów z nadwagą, otyłością oraz problemami metabolicznymi, a ich wskazania zostały rozszerzone na wiele innych jednostek chorobowych. Zainteresowanie protokołem VLCKD wynika z faktu utrzymania przez pacjenta beztłuszczowej masy ciała i podstawowej przemiany materii do końca odchudzania, a także przywrócenia insulinowrażliwości i równowagi mechanizmów odpowiedzialnych za regulację metabolizmu energetycznego organizmu. Co więcej, omawiany protokół umożliwia jednostajne szybkie chudnięcie uzyskiwane prostą, praktyczną i bezpieczną metodą, a dzięki stabilnej i kontrolowanej ketozie pacjentom towarzyszy bardzo dobre samopoczucie. Do chwili obecnej żadna inna dieta nie została przebadana tak dokładanie i nie posiada tak obszernego piśmiennictwa naukowego!

Dlaczego dieta ketogeniczna jest bardziej skuteczna niż klasyczna dieta odchudzająca?

W warunkach ograniczenia podaży pokarmowej (dieta niskokaloryczna), włączają się zaprogramowane genetycznie mechanizmy mające na celu ochronić jednostkę biologiczną, którą jest organizm i obronić go przed śmiercią. O braku energii informuje nas w pierwszym rzędzie uczucie głodu, natomiast organizm chcąc utrzymać swoje rezerwy kaloryczne (nie wie jak długo potrwa niekorzystny czas) dąży do obniżenia podstawowej przemiany materii i tym samym spowalnia utratę masy ciała.

Dieta Kalibra powoduje wprowadzenie w stan łagodnej ketozy, która działa nieco euforycznie poprawiając nastrój pacjenta, co jest pożądane w początkowej fazie każdej diety, a podaż białka na odpowiednim poziomie blokuje uczucie głodu, ale równocześnie chroni beztłuszczową masę ciała, nie wpływając na obniżenie podstawowej przemiany materii. Wiadomym jest, że na skutek przemiany białek w organizmie powstają m.in. pirogroniany, które służą jako substytut wyjściowy w procesie spalania tkanki tłuszczowej, w związku z czym odpowiednie zaopatrzenie organizmu w białka będzie skutkowało przyspieszeniem rozpadu tkanki tłuszczowej oraz zaspokajało potrzeby energetyczne organizmu.

Szalenie ważnym aspektem jest fakt ochrony beztłuszczowej masy ciała. Teza ta została potwierdzona w wielu badaniach. Porównywano efektywność klasycznej diety niskowęglowodanowej (LCD – Low Caloric Diet) z VLCKD, stwierdzając dużo większą utratę całkowitej masy ciała z zachowaniem masy beztłuszczowej na diecie VLCKD w porównaniu z dietą LCD. Po rocznej obserwacji pacjentów parametry te w obu grupach utrzymywały się na stałym poziomie, a pacjenci po roku utrzymali swoje wyniki w odniesieniu do utraty masy tłuszczowej ciała, bez istotnych statystycznie strat w zakresie masy beztłuszczowej, zwłaszcza w odniesieniu do standardowej diety niskokalorycznej.

Jak schudnąć z dietą Kalibra?

Podstawowymi zasadami diety Kalibra jest niskie spożycie węglowodanów (35-75 g/dobę), prawidłowe spożycie białka (dieta normobiałkowa 1,2+/-0,2 g/kg należnej masy ciała), spożycie tłuszczu 10-15 g/dobę, odpowiednie suplementy diety bogate w witaminy i składniki mineralne oraz płyny (woda min. 2 litry/dobę).

Co nas wyróżnia spośród innych diet np. diety pudełkowej? Na pewno to, że dieta Kalibra jest łatwa i wygodna. W trakcie diety należy jeść gotowe dania Kalibra np. wołowina po burgundzku, omlet, jogurt, pieczywo oraz dodatkowo świeże warzywa. Po zakończonej diecie nie będziesz obawiać się efektu jojo, ponieważ dieta kończy się fazą przejściową. Jest to faza, w trakcie której stopniowo zastępujemy produkty Kalibra tradycyjną żywnością. Po to, aby zachować uzyskane efekty oraz nauczyć się zdrowych nawyków żywieniowych. W związku z tym, że jest to protokół medyczny musi być prowadzony przez przeszkolonego specjalistę: dietetyka lub lekarza.

Często zadawanym pytaniem osób, które decydują się na rozpoczęcie diety redukcyjnej jest:
Ile można schudnąć w miesiąc na diecie Kalibra? Dieta jest bardzo skuteczna, a średniotygodniowe spadki wagi wynoszą 1,5-2 kg. Więc w przeciągu miesiąca możliwy jest spadek masy ciała nawet do 10 kg.

Tekst powstał przy współpracy z dr hab. n. med. Dorotą Waśko-Czopnik